(فارسی | كوردی | English)
1398/10/11   [۳۴۱۵ بازدید]

بسم الله الرحمن الرحیم 

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم می فرمایند: نعمتان مجهولتان، الصحه والامان

دو نعمت هست که انسان ارزش آنها را درست نشناخته است یکی سلامتی و دیگری امنیت.
 
به نظر شما حراست چگونه جائی است  چه اهدافی را دنبال می کند ؟
 
آیا میدانید حراست در چه مواردی می تواند یاری رسان شما باشد ؟
 
آیا میدانید شما در چه مواردی می توانید حراست یاری نمائید ؟
 
آیا میدانید در چه مواقعی باید به حراست مراجعه نمائید و چگونه مسائل و مشکلات خود را مطرح نمائید ؟
 
سعی ما در این مقوله آشنائی بیشتر شما نسبت به وظایف و روش خدمت رسانی حراست می باشد ، امید است که در این راه قدم کوچکی برداشته باشیم .
 
تعریف حراست :
 
حراست در لغت به معنی پاسداری و مراقبت کردن می باشد و از لحاظ اداری نهادی است که در قلب تشکیلات یک سازمان قرار داشته و وظیفه خطیر و سنگین مراقبت و سلامت اجزای ریز و درشت آن تشکیلات را در برابر انواع و اقسام انحراف های موجود برعهده دارد.
 
امام علی ( ع ) در زمان انتصاب مالک اشتر به فرمانداری مصر در قسمتی از نامه خود به مالک ، وی را به قرار دادن افرادی مطمئن جهت اطلاع از وضعیت حیطه فرمانداری امر و می فرمایند : « ... وابعث العیون من اهل الصدق و الوفاء ... » تا کسانیکه در صداقت و وفاداری مورد اطمینان هستند به عنوان مشاوری امین ، وی را در حکومت یاری نمایند .
 
حراست پشتوانه ای محکم برای سلامت جامعه دانشگاهی
 
اداره حراست به منظور حفظ اصول و تعمیق ارزشهای نظام مقدس جمهوری اسلامی و ایجاد نظم و انسجام در ایجاد نظام تشکیلاتی دانشگاه فعال ، تا ضمن ارائه پیشنهاد و راهکارهای مناسب هرگونه انحراف و تخطی را در امور اجرایی کشف نماید و در سریع ترین زمان به اطلاع مسئولین و مراجع ذیصلاح ارسال دارد .
حفاظت از سلامت جامعه دانشگاهی در راستای حفظ اصول و ارزش‎های نظام مقدس جمهوری اسلامی به عهده حراست دانشگاه می‎باشد چرا که هر سازمانی جهت نیل به اهداف خود به سلامت درونی نیاز دارد. از آنجا که سلامت هر سازمان و افراد آن همواره در معرض آلودگی‎ها و تهدیدهای درونی و نفوذی است برای حفظ سلامت و پیشگیری از آلودگی ها نیازمند سیستمی هستیم که با دقت زیاد از نفوذ آفت ها جلوگیری کند و با تشخیص و شناخت آفت های درونی زمینه های علاج به موقع و سلامت سازمان را فراهم سازد. بنابر این حضور حراست در عرصه های مختلف دانشگاه همواره در جهت دستیابی به دو هدف عمده، یکی حفظ و ارتقاء توان حفاظتی و امنیتی به منظور پیش برد اهداف و دوم انجام اقدام های موثر جهت حفاظت همه جانبه منابع انسانی و مالی می باشد. حراست به عنوان چشم بیدار در سازمان، با توجه به اشراف اطلاعاتی که به مجموعه دارد می تواند مشاور خوبی برای مدیران محسوب شود. البته بسیار روشن است که مسئولین حراست زمانی می توانند در این خصوص موفق باشند که از علم، تخصص، درایت و روشن بینی خوبی برخوردار باشند. در همین راستا وظیفه نیروی انسانی رسیدن به اهداف سازمان ولی وظیفه حراست حفظ سلامت نیروی انسانی است. حراست دانشگاه در راستای نقش و جایگاه خویش و با عنایت به مخاطبین خود که از نخبگان جامعه می باشند قطعاً راهی جز پرداختن جدی به حرکتی علمی، پویا و به دور از ساختارهای خشک ندارد و بر همین اساس و به طور جدی سعی دارد با ایجاد محیطی امن و آرام و بستری مناسب برای طرح دیدگاهها و نظرات دانشگاهیان که در نهایت آن توسعه میهن اسلامی متصور است در این راستا قدم نهاده و شیوه های جدید در این زمینه را بیازماید.
 
بنابراین حضور حراست در عرصه فرایندهای سازمانی، همواره در جهت دستیابی به دو هدف عمده زیر است:
 
۱ – هدف کلان و راهبردی : حفظ و ارتقاء توان حفاظتی و امنیتی سازمان به منظور پیش برد اهداف سازمان
 
۲ – اهداف عملیاتی : همراهی و مساعدت مدیران با ارائه مشورت های موثر و اطلاع رسانی به موقع و اعمال نظارت و انجام اقدام های موثر جهت حفاظت همه جانبه از ایمنی و سلامت منابع سازمان .
 
وظایف مدیریت حراست برای رسیدن به اهداف :
 
-     اطلاع رسانی به موقع از وضعیت سیستم به مراجع ذی صلاح
 
-     حفاظت از اماکن ، تاسیسات و تجهیزات
 
-    حفاظت از اسناد و مدارک
 
-    حفاظت IT
 
-    انجام ماموریت های محوله
 
حراست به عنوان مشاور مدیریت : حراست به عنوان چشم مدیر در سازمان و با توجه به اشراف اطلاعاتی که به مجموعه دارد ، مشاور خوبی برای مدیریت محسوب می شود البته بسیار روشن است که مسئولین حراست زمانی می توانند در این خصوص موفق باشند که از علم ، تخصص ، درایت و روشن بینی خوبی برخوردار باشند .
 
حفاظت از پرسنل : از نظر علم مدیریت ، سازمانی می تواند موفق و پویا و پیش رو باشد که کارکنانی با انگیزه و راضی داشته باشد ، زیرا از کارمند ناراضی ، خلاقیت و ابتکار به وجود نمی آید . بنابراین می بایست به منشا نارضایتی های کارکنان توجه نموده و چنانچه این نارضایتی ها ناشی از سوء مدیریت باشد نسبت به توجیه مدیریت و اصلاح روش آن اقدام کند . بدیهی است حراست می تواند از این طریق ، خدمات قابل توجهی به مدیریت و کارکنان ارائه نماید .
 
احقاق حقوق ارباب رجوع : یکی از دلائل تاسیس ادارات و سازمانها و ارگانها ، ارائه خدمات به مردم و توجه و دقت در رضایت مندی ارباب رجوع می باشد و حراست در رسیدن به این اهداف نقشی بسیار موثر دارد .
 
-   شایسته سالاری ( کمک به انتصاب افراد شایسته ) :
 
  طبق قانون ، انتصاب مسئولین در پست های حساس و مسئولین بخش های مختلف اداری باید پس از تعیین صلاحیت حراست دستگاه صورت گیرد .
 
نقش حراست در پیشگیری از وقوع تخلف ها :
 
سه نقش اساسی حراست به منظور پیشگیری از وقوع تخلف ها در سازمان به شرح زیر می باشد :
 
اول : نقش هشدار دهنده یا پیشگیری کننده
 
دوم : نقش اصلاح کننده یا درمان کننده
 
سوم : نقش جدا کننده از سیستم
 
این وظیفه خطیر حراست از جهاتی شبیه به نهادهای بهداشتی درمانی است چنانچه این نهاد در ابتدا سعی بر آن دارد که ابتدا از هر آلودگی و بیماری پیشگیری نماید و در مرحله بعد اگر احتمالاً کسی آلوده شد او را درمان نماید و در نهایت اگر دو روش قبلی موثر واقع نشد عضو مرده و فاسد را ازسیستم جدا کند چنین نقشی را حراست در سازمان ایفاد می کند .
 
حراست در هرسازمان با پیش بینی نوع تخلف ها و جرایمی که ممکن است در آن سازمان به وقوع بپیوندد سعی می کند به انحاء مختلف ، چشم و گوش اعضاء آن سازمان را به روی دام ها و کمین های سر راه گشوده و آنها را هوشیار و آگاه سازد .
 
 با این کارها اولاً جلوی خسارت های احتمالی که مسلماً هزینه های سنگینی برای سیستم در برخواهد داشت ، گرفته می شود .
 
   ثانیاً به این وسیله جلوی انتشار تخلف ها و انحراف ها در بین افراد گرفته می شود .
 
جلوگیری از بروز انواع فساد اداری :
 
حراست با اشرافیت نسبت به کل سازمان با شناسائی مصادیق اداری از طریق قانونی بایستی با آن  برخورد نماید مفاسد اداری شامل این موارد می باشد :
 
-    نقض قوانین و مقررات اداری
 
-    تغییر و تفسیر قوانین و مقررات و ضوابط اداری
 
-    تغییر در قوانین و مقررات اداری
 
-   خودداری یا کوتاهی در انجام وظایف قانونی در قبال ارباب رجوع
 
-   تسهیل و یا تسریع غیرعادی در انجام کار برای اشخاص معین در مقایسه با دیگران .